Novinky

Chcete odstranit své jméno z výsledků vyhledávání na Seznamu?

admin | Novinky

Jak asi mnozí víte, na základě rozhodnutí Soudního dvora EU z polovina května 2014 musí provozovatelé internetových vyhledávačů zajistit základní právo na soukromí a ochranu osobních údajů (i když zpracovávají veřejné informace třetích stran). Jinými slovy, pokud indexovací robot na webu zachytí nějaké citlivé osobní informace vztahující se k vaší osobě a skrze své výsledky je zveřejní široké veřejnosti, máte právo požadovat jejich smazání z databáze.

Google se k tomu postavil čelem a nabídl formulář v češtině s možností si zažádat o výmaz osobních údajů. Ve formuláři vyplníte své jméno, kontaktní e-mail a webové adresy, které je třeba vyřadit z indexu Googlu a to s patřičným odůvodněním. Nesmí chybět ani ověření identity třeba ve formě skenu občanského průkazu.

Jakmile žádost odešlete, Google se bude případu věnovat. Samozřejmě to automaticky neznamená, že odkaz z indexu okamžitě zmizí. Google musí nejdříve prozkoumat, jestli nejste podvodník, zdali je žádost opravdu odůvodněná a podle toho všeho poté teprve zareaguje. Může se spojit s lokálním úřadem na ochranu osobních údajů, informuje webmastera stránky, jehož data vás poškozují, a tak dále.

A co Seznam?

Opět se ukazuje šlendrián, který v ČR všichni známe a potvrzuje se fakt, že Seznam je 4-5 let za Googlem. Na internetu není (téměř) žádný článek či návod jak na to. Proto jsem se rozhodl se vypátrat odpovědi přes jejich oficiální online podporu.

Dobrá zpráva je: Ano, je to možné.

Musíte ale poslat písemnou žádost přímo na adresu společnosti. V dnešním online světě je to archaismus a naprostý výsměch. Ale budiž, jsme na Seznamu.

Na můj další dotaz, zda mohu obdržet vzor žádosti nebo aspoň nutné náležitosti, které musí žádost obsahovat, jsem dostal zamítavé stanisko.

Podpora na Seznamu nemůže tyto informace sdělovat.

Resumé – žádost si prostě každý napíše dle vlastního zvážení.

Jak bude tedy Seznam postupovat?

Nevím, možná pomocí náhodného výběru, dle nálady daného člověka nebo možná nijak. Počítám, že se mi vrátí zamítavé stanovisko, že má žádost nebyla kompletní a ať se pokusím “něco” doplnit.